Hamilelikte Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görülür?

  • 10 Ağustos 2016
  • 2.894 hit
Hamilelikte Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görülür?

Hamilelik durumunun netleşmesinin ardından anne adaylarının en çok merak ettikleri konulardan biri de gebelik kesesinin ultrasonda ne zaman görüleceğidir. İlk muayenede görülme ihtimali oldukça düşük olan gebelik kesesi, sağlıklı bir gebelik söz konusu olduğunda bir sonraki muayenede mutlaka görünecektir.

Gebeliğin tespiti için kan tahlili önemli bir kanıt değeri taşısa da, anne adayının ve bebeğin genel sağlık durumları hakkındaki en kesin bilgiyi ultrason muayenesi vermektedir. Yaklaşık olarak hamileliğin 5. Haftasında gebelik kesesi oluşmaya başlar ve bu dönemde yapılan ultrason muayenesinde bebeğin kesesi net olarak görülmektedir.

Bebek Kesesi Kaç Haftalıkken Oluşur?

Gebelik tanısının konmasında kandaki Beta HCG değerlerinin yükselmesi önemli bir anlam ifade etse de, doktorların sağlıklı bir ilk gebelik muayenesinde gebelik kesesini ve bebeğin kalp atışlarını esas alırlar. Beta HCG değeri 5 haftalık olduğunda 1500 değerine ulaşır ve bu değerdeki iken gebelik kesesinin oluşması söz konusudur. Ancak bu durum kadınların hormonal durumlarına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle gebelik kesesi oluşumu konusunda kan değerleri değil, doktor tarafından yapılan ultrason muayenesi dikkate alınmalıdır.

-

Gebelik Kesesi En Geç Ne Zaman Görülür?

Gebelik kesesi ultrason muayenesinde doktor tarafından görülmesi için ortalama süre 5-6. Haftalarda görülebilmektedir. İlk muayenede gebelik kesesinin görülmemesi anne adaylarını endişeye sokacak bir durum olsa da, bu konuda doktorlar birkaç hafta daha beklenmesine dair önerilerde bulunmaktadırlar. Bu noktada ilk muayenede görünmeyen gebelik kesesinin diğer muayenede görüldüğü birçok anne adayı sağlıklı bir şekilde bebeklerini kucaklarına almışlardır.

Gebelik Kesesinin Görülmeme Nedenleri Nelerdir?

Gebelik kesesinin ilk muayenede görülmediği durumlarda doktorlar önlem amacıyla dış gebelikten şüphelenseler de herhangi bir sorun görülmeyen anne adayları için bir hafta sonra ultrason muayenesini yinelemeyi tercih ederler. Bu noktada gebe olduğunun erken farkına varan ve henüz Beta HCG değeri olması gereken değerin üzerinde olmayan gebeliklerde kese yeterince büyümediği için ultrasonda görülmeyecektir. Kese büyüdükçe ultrasonda görülecek ve gebeliğin sağlıklı bir şekilde ilerlediği tespit edilecektir.

Diğer önemli nedenlerden biri de düşük yapmış olmaktır. Düşük yapan bir bayanın ultrason muayenesinde gebelik kesesinin görülmesi mümkün değildir. Hamilelik teşhisinin ardından kanaması olan bir bayanın gebelik kesesi görülmediğinde düşük yaptığından şüphe edilir ve gerekli müdahaleler yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ