Gebelikte Vajinal Akıntı

 • 08 Eylül 2015
 • 22.702 hit
Gebelikte Vajinal Akıntı

Gebelikte Vajinal Akıntı

Anne adaylarının hamilelik sırasında birçok şikâyeti olabilmektedir. Bunların bir tanesi de vajinal akıntıdır ve çok rahatsız edicidir. Akıntı, gebelikle ilişkili olarak çoğalabilmektedir ama nadir olarak da farklı sebepler söz konusu olabilir. Eğer gebeliğe bağlı bir akıntı durumu varsa tedavi gerektirmez ve zararlı da değildir. Akıntının zararlı olup olmadığını anlayabilmek için önce akıntının normal mi yoksa fizyolojik mi olduğunu tespit etmek gerekir. Bu nedenle durumun aksatılmaması ve muayeneye gidilmesi gerekir.

Gebelikte Vajinal Akıntıların Çeşitleri

 • Normal ve gebelik döneminde olan akıntılardan en sık görüleni fizyolojik akıntılar olarak isimlendirilir. Özellik bakımından şeffaf ya da beyaz renklerde görünürler. Kişide ağrı, yanma, kaşıntı gibi rahatsızlıklara sebep vermiyorsa; bu akıntılar doğal kabul edilir. Bu tür akıntıların kokusu da çok yoğun değildir. Nadiren koku biraz daha fazla alınabilir. Ancak akıntı koyulaşmaya ve kokmaya başlamışsa gecikmeden uzmana danışılmalıdır.
 • Bir diğer akıntı türü de mantar enfeksiyonlarına bağlı olarak oluşan akıntılardır. Tıpkı normal akıntı gibi beyaz renkte bir akıntı gelir ama bu akıntı farklı olarak kaşıntıya sebebiyet verir. Hamilelik döneminde de bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak sıklıkla görülebilir. Bu süreçte tedavi için fitil ve krem kullanılabilir. Sağlıklı bir doğum için mantara bağlı akıntıların tedavi edilmesi önemlidir.
 • Vajinal akıntıların son çeşidi de bakterilere bağlı oluşan enfeksiyonlarda görülebilir. Genelde cinsel yolla bulaşan bu bakteriler vajinada enfeksiyon oluşumuna neden olur. Bu durumu engellemek için özellikle hamile iken erkeklerin korunması büyük önem taşır. Gebelik döneminde bu bakteri durumu çok ciddi bir mevzudur ki erken doğumlara bile yol açabilir. Doğum gerçekleşmeden rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekir.
 • Gebelik Sürecinde Vajinal Akıntıdan Korunmak
 • Beslenmenizde aşırı şeker tüketimine dikkat ederek birçok şeyden korunabilirsiniz. Şeker tüketimi mantar oluşumuna ön ayak olduğundan hamilelik öncesi ve süresinde beslenmeye ayrıca özen gösterilmelidir.
 • Gebelik boyunca cinsel birliktelik söz konusu olduğunda erkeklerin kondom kullanması, anne adayını bakterilerden korur. Ancak kullanılacak prezervatifin, herhangi bir aroma içermemesi, fonksiyonlu olmaması önemlidir.
 • Gerek gebelik döneminde gerekse normal zamanlarda kadınların vajina içini ve yakın çevresini sabun ile temizlememesi gerekir. Bunun için özel hazırlanmış genital temizleyicileri kullanabilirsiniz. Ayrıca vajina içi asla su ile yıkanmamalıdır.
 • Yine gebelikte ve gebelik dışında vajinaya deodorant, pudra, krem, koku gibi kimyasallar kullanmamalısınız.
 • İç çamaşırı seçiminde de büyük bir özen gereklidir. Üstelik buna sadece hamile iken değil her daim dikkat etmelisiniz. Pamuklu iç çamaşırları bakteri oluşumuna engel olduğu için kötü akıntıların da önüne geçer.
 • Hamile iken çok akıntı olduğundan gün içinde en az iki kere çamaşırınızı değiştirmelisiniz. Çamaşırın nemli kalması yine bakteri oluşumunu tetikler.
 • Bu süreçte çamaşırlarınızın temizliğinde bol kimyasal içeren deterjanlar yerine toz sabun kullanabilirsiniz. Kuruma sonrasında da yüksek ısıdaki ütü ile iç çamaşırlarınızı ütülemeyi unutmayın.
 • Bazı kişiler günlük ped kullanmayı önerse de bu pedler sürekli takılı olduğunda içine hapsettiği, idrar kalıntıları, vajinal akıntı kalıntıları, bakteri oluşmasına ortam sağlayabilir. Bunun yerine pamuklu ince bir kumaş kullanabilirsiniz. Bu kumaşı yüksek ısıda yıkayıp ütüleyerek tekrar kullanabilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Akıntının miktarında gözle görülür şekilde bir fazlalık olmuşsa mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Özellikle gebelik döneminde normal seyrinde ilerleyen akıntı birden bire yoğunlaşmışsa, renginde ve kokusunda değişiklikler varsa doktorunuza görünmenizde yarar var. Çünkü bu süreçte bakteriler oldukça tehlikeli bir hal alabiliyor ve ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Ayrıca akıntının kıvamında yoğunlaşma ya da tam tersi gibi bir durum söz konusu olursa da aynı tedbirli davranışı sergilemek gerekiyor.

-

Anormal Akıntının Sebepleri Nelerdir?

Normal kabul edilen seviye ve özelliklerde akıntı doğal kabul edilebilir ama akıntı anormal bir hal aldıysa altında birçok farklı neden yatabilir. Çeşitli sebeplerle aşırı derece de antibiyotik kullanmışsanız akıntı farklılaşabilir. Ayrıca gebelik öncesinde de şeker hastalığı gibi bir durum söz konusu ise bu kişilerde akıntı diğer gebelere göre daha fazladır. Gebelik döneminde denize ve havuza girdiyseniz ve üzerine de ıslak mayo ile oturmuşsanız; o dönemde akıntı farklı özelliklerde olabilir. Hormonal bir tedavi uygulaması söz konusu ise fizyolojik olmayan akıntılar görülebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ