Gebelik Ve Emzirme Döneminde Oruç Tutulabilir Mi?

  • 06 Haziran 2016
  • 3.599 hit
Gebelik Ve Emzirme Döneminde Oruç Tutulabilir Mi?

Gebelik Ve Emzirme Döneminde Oruç Tutulabilir Mi?

Hamilelikte oruç tutup tutmamak anne adaylarının kendi istekleri doğrultusunda karar verecekleri bir konu olsa da, bu dönemde vücudun uzun süre susuz ve gıdasız kalması bebeğin sağlığını olumsuz etkileyeceği düşünüldüğü için hamile bayanlara oruç önerilmemektedir. Özellikle ramazan ayının uzun yaz günlerine denk gelmesi ile saatlerce anne adayının susuz kalması, vücudun susuzluğu ile birlikte erken doğuma kadar olumsuz sonuçlara neden olabilir. Aynı zamanda kan şekeri dengesi diğer insanlara nazaran daha hassas olan hamile bayanlar bu süreçte kan şekeri düşüklüğü sorunu ile karşılaşabilirler. Gebelikte oruç tutma sonucunda vücudun susuz kalması dolayısıyla kabızlık, mide bulantısı ve mide yanması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Gebeliği normal seyrinde giden anne adayları için oruç tutmak bir anlamda sakıncalı görülürken, gebeliği ufak tehdit altında olan anne adayları için oruç tutmak son derece tehlikelidir. Erken doğum riski olan ve gebelik şekerine yakalanmış olan hamileler için oruç tutmak ısrarla önerilmemektedir. Hamilelik döneminde en ideal beslenme şekli; düzenli olmak şartı ile sık ve az yemektir.

-

Dini hassasiyetleri yoğun olan birçok hamile bayan oruç tutma konusunda ısrarcı davranmakta ve hamilelikte oruç ibadetini gerçekleştirmektedir. Bu noktada hiçbir şikâyetinin olmadığını ve rahat oruç tutuğunu iddia eden anne adayları kendilerinde gelişen olumsuz sonuçların farkına sonradan varabilirler. Bu da bebeğin sağlığını çoktan tehlikeye atmış olacağı için hamilelerin oruç tutma konusunda çok fazla ısrarcı olmamaları gerektiği noktasına gelinmektedir.

Lohusa Bayanlar Oruç Tutmalı Mı?

Yeni doğum yapmış bir kadının doğumdan itibaren 6 haftalık dönemi lohusalık olarak adlandırılmaktadır. Bu süreçte bebeğini yoğun bir şekilde emziren taze annelerin oruç tutmaları anne sütünün kalitesini büyük ölçüde olumsuz etkileyebilir.

Lohusa bayanların oruç tutması haramdır.Ramazan ayından sonra uygun bir zamanda kaza edebilirler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ