Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

  • 09 Eylül 2015
  • 7.153 hit
Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum kontrolü, çocuk sahibi olmak istemeyen bireyler için önem taşıyan bir konudur. Yalnızca kadınları değil; erkekleri de yakından ilgilendiren bir mevzudur ki anne olmaya hazır olmayan bayanlar gibi baba olmaya hazır olmayan baylar da olabilir. Normal şartlarda korunma yöntemi kullanmadan cinsel ilişkide bulunan çiftlerin çocuk sahibi olma olasılıkları bir sene içinde yüzde 80 ile 90 arasındadır. Bu kadar yüksek bir oran söz konusu iken bebek istemeyenlerin gebelikten korunma yöntemleri çok iyi bilmesi ve uygulaması gerekir. Konuyla ilgili aile planlama uygulaması kapsamında devlet hastaneleri de yardımcınız olacaktır.

Kadınlar için Korunma Yöntemleri

İlaçlar ile Korunma: İlaçla korunma için iki ayrı seçenek bulunmaktadır. Bunlardan birisi hap olarak diğeri mini hap olarak bilinir. Her iki ilacında her gün mutlaka düzenli alınması önemlidir. İkisinin de işlevi yumurtlamayı ve döllenmeyi engellemek üzerinedir. İlaçla korunmanın tek olumsuz yönü bu tür ilaçların, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu olmamasıdır. Klasik doğum kontrol hapı kullanırken sigara kullanımına son verilmelidir. Bu yöntem emziren kadınlar için uygun değildir. Emziren bayanların korunması için ilaç konusunda en uygun yöntem mini haptır. Mini sadece progesteron içerirken; normal doğum kontrol hapı progesterona ek olarak östrojen de içerir.

İğne ile Korunma: Aylık olarak düzenli şekilde uygulanan iğne, kas içine enjekte edilir. Kullanımında aksatma olmadığında oldukça güvenilir bir yöntemdir. Tercihen âdetin ilk gününde enjekte uygulaması yapılır. Sigara içerken ya da emzirirken kullanılması uygun değildir. Tıpkı ilaçlar gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların önünde engel değildir. İğnelerin üç aylık olan çeşitleri de bulunur. Bu türler 3 ayda bir kez aynı şekilde kasa enjekte edilerek uygulanır. Aylık iğnelerden farklı olarak emziren bayanların kullanabilmesi bakımından önemlidir. 3 aylık iğnenin tek olumsuz yönü, iğne bırakıldıktan sonra bile hamile kalmak 9 ay kadar gecikebilir.

-

Deri Altı Çubuklar: Kolun iç kısmına yerleştirilerek uygulanan kibrit çöpü boyutlarında, silikon malzemeden hazırlanmış çubuklardır. Progesteron içeren araç, türüne göre 3 ile 5 yıl arasında gebelikten koruyabilir. Uygulama yapılırken gebelik şüphesi olmaması önemlidir. Yöntemin en olumlu tarafı anne sütüne etki etmemesidir.

Rahim içi Araç: Rahmin iç kısmına yerleştirilen aracın hormon ve bakır içeren çeşitleri vardır. Doğrudan döllenmeyi engelleyerek gebelikten korur. En etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Öyle ki 10 yıla kadar koruyan türleri bulunur. Araç çıkarıldığında gebe kalma süreci biraz uzun sürebilir. Aracın takılmasından sonra lekelenmeler, adette artış, sürede uzama gibi durumlar görülebilir. Anne sütüne hiçbir etkisi yoktur. Kullanımına dikkat edildiğinde enfeksiyonlara neden olmaz. Ancak cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı engel teşkil eden bir yöntem değildir.

Kadın Kondomu: Erkek kondomu gibi ince, şeffaf ve esnek bir maddeden üretilmiştir. İlişki öncesinde kadının vajinasına düzgünce yerleştirilirse; oldukça iyi bir kontrol yöntemidir. Kullanımına, spermisitlerle destek verilirse etkisi yüksek oranda artar. Tıpkı erkek kondomu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.

Spermisitler: Sperm yok edici olarak bilinen bu madde, jel, fitil ve köpüren tablet olarak 3 çeşittedir. Tabletin eriyebilmesi için ilişkiden 10 dakika önce vajinanın derinlerine uygulanmalıdır. Etkisini kaybetmemesi için ilişki sonrasında da vajina hiçbir biçimde temizlenmemelidir. Yöntem, erkekten gelen sperm hücrelerinin vajina içinde etkisiz kalmasını sağlar. Anne sütüne etki etmez ve enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

Tüplerin Bağlanması: Daha önce çocuk dünyaya getirmiş ve kesin olarak bir daha çocuk sahibi olmak istemeyen bayanlar yumurtalık kanallarını yani tüplerini ameliyatla bağlatabilir. Tüpler kapalı olunca spermler buraya ulaşamaz ve döllenme önlenir. Evli kadınlarda eşin onayı kesin olarak alınmalıdır. En etkili korunma yöntemi olduğu söylenebilir. Cinsel hayat üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmaz.

Erkekler için Korunma Yöntemleri

Prezervatif (Kondom) : Erkeklerin kullanılması için üretilmiş olan ürün, bir tür lastikten üretilmiştir. Oldukça ince ve esnek bir kılıf görünümündedir. İlişki sırasında erkekten gelen ve gebeliği sağlayan meninin, kadının vajinasına ulaşmasını engellemekle görevlidir. Kullanımı doğru olduğunda etkisi büyüktür. Ancak kondom kullanırken dikkat edilmesi gereken her ilişki için yeni bir kondom kullanılmasıdır. Herhangi bir yan etkisi olmadığı gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da koruyucudur.

Kanalların Bağlanması: Erkekte sperm kanallarının bağlanmasına yönelik bir operasyondur. Böylelikle meni ile birlikte gelen sperm hücreleri, meni içine bulaşamaz ve döllenmenin önüne geçilir. Yöntem hemen etki etmez bu nedenle 3 ay kadar destek bir korunma uygulanmalıdır. Evli çiftlerde eşin onayını gerektirir. Cilt kesiği, hastanede yatma gibi durumlar söz konusu değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ