Adet belirtileri ne zaman başlar

adet belirtileri,adet belirtileri ve hamilelik belirtileri,adet belirtileri ne zaman başlar,adet belirtileri nelerdir,adet belirtileri akıntı,adet belirtilerim yok,adet belirtilerim var ama olamıyorum,adet belirtileri neler,adet belirtileri yok,adet belirtileri olup hamile kalanlar

  • 07 Aralık 2014
  • 3.951 hit
Adet belirtileri ne zaman başlar

Adet belirtileri ne zaman başlar

Adet Belirtileri Nelerdir?

Adet belirtileri ne zaman başlar,adet belirtileri,adet belirtileri ve hamilelik belirtileri,adet belirtileri ne zaman başlar,adet belirtileri nelerdir,adet belirtileri akıntı,adet belirtilerim yok,adet belirtilerim var ama olamıyorum,adet belirtileri neler,adet belirtileri yok,adet belirtileri olup hamile kalanlar

Adet genellikle 12-14 yaş arasında başlar ancak yaş aralığı 8-10 yaşa kadar inebilmektedir. Adet sırasında vajinadan kanama meydana gelir ve bu kanama yoğun olarak adetin ilk 2 günü gerçekleşir. Kanamanın ne kadar olacağı kişiden kişiye göre değişebilir. Aynı zamanda adet döngüsünün neden olduğu sancılar yine kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir.

Adet döngüsünün başlamasından sonra geçen ilk 1-2 sene, vücudun adet döngüsüne tam olarak adapte olmasına kadar kanama ve ağrılar şiddetli olabilir. Bu dönemde adet düzensizlikleri daha sık görülmektedir. Genel olarak adet belirtileri arasında; alt karın bölgesinde yaşanan ağrılar, rahim kasılmaları nedeniyle meydana gelen sancılar ve adet sırasında kanama olarak sayılabilir. Ancak belirttiğim gibi ağrıların ve kanamanın yoğunluğu değişebilmektedir.

Adet Öncesi

Adet Öncesi

Adet Öncesi

Adet öncesi hormon seviyelerinin değişmesi nedeniyle duygu durumu dalgalanmaları sık olarak görülmektedir. Ayrıca yine hormon değişikliklerine bağlı olarak göğüslerin büyümesi gibi fiziksel değişimler meydana gelebilir. Kişi bu günlerde daha kolay duygulanabilir, kendini şiş hissedebilir.

-

Adet öncesi görülen bu değişimler şiddetli olduğunda bu duruma “Adet Öncesi Sendromu” adı verilir. Adet öncesi sendromu yaşayan kişilerde kolay sinirlenme, duygularda dalgalanmalar, vücudun su tutması ve şişlik meydana gelebilir. Adet öncesi sendromu kanamanın başladığı günden bir kaç gün önce başlar ve adet sonrası ortadan kalkar.

İlk Adete Nasıl Hazırlanmalıyım?

İlk Adete Nasıl Hazırlanmalıyım

İlk Adete Nasıl Hazırlanmalıyım

En iyi hazırlık annenizle konuşmak olacaktır. Bu durumu her kadının yaşadığı düşünülürse konuyu konuşmaktan çekinmenize gerek yok. Sonuç olarak o da sizinle aynı şeyleri yaşıyor ve en doğru önerileri yine ondan alabilirsiniz. Kanama belirli bir saatte hatta günde meydana gelmediği için çantanızda bir ped bulundurmak en iyisi olacaktır. Hatta zamanında müdahale edemediğiniz kanamalar için yanınızda yedek bir iç çamaşırı bulundurmak iyi bir çözüm olabilir. Kanamanın olacağını düşündüğünüz günlerde çok sıkı ve açık renkli kıyafetler giymeyin.

Adet Değişiklikleri

Adet Değişiklikleri

Adet Değişiklikleri

Adet döngüsü ve yoğunluğu zaman zaman değişebilir. Örneğin adet döngüsü genellikle 28 gün olarak kabul edilir ancak bazen 21 ile 35 gün arasında değişebilmektedir. Yani normalden 1 hafta önce ya da 1 hafta sonra yaşanabilir. Ayrıca bazı dönemlerde kanamalar ve ağrılar hafifleyebilir ya da şiddetlenebilir. Bu değişiklikler hastalık, stres, seyahat, ilaç kullanımı, fazla kilo nedeniyle oluşmaktadır. Normal bir adet kanaması, ilk 2 günü yoğun olmakla birlikte 5 güne kadar sürebilir.

Düzenli olarak güç gerektiren spor yapıyorsanız adetin gecikmesi ya da yıl içinde 1-2 kez adet döngüsünün pas geçilmesi normal olarak kabul edilir. Ayrıca ilk 1-2 yıl adet döngüsünde atlamalar yaşanabilir.

Adet Belirtileri

Adet Belirtileri

Adet Belirtileri

Yukarıda saydığım duygusal dalgalanmalar, kasılma ve ağrılar dışında aşağıdaki belirtiler de görülebilir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Nelere Dikkat Etmeliyim

Nelere Dikkat Etmeliyim

Aşağıdaki durumlar genellikle adetin normal dışı belirtileri arasında gösterilmektedir. Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız bir doktor kontrolü gerekebilir.

  • Ped ya da tamponu sadece 1-2 saat içinde değiştirmeniz gerekiyorsa.
  • Adet kanamaları 7 günden uzun sürüyorsa.
  • Ağrılar günlük hayatınızı etkileyecek kadar şiddetliyse.
  • Normal adet kanamasında 8-12 çay kaşığı kan görülür. Bundan çok daha fazla kanamanız varsa.

Sonuç olarak vücudunuzda yaşadığınız değişimler, ağrıların ve kanamanın şiddeti size doktora gitmeniz gerektiği veya her şeyin normal olduğu konusunda bilgi verecektir.

adet belirtileri,adet belirtileri ve hamilelik belirtileri,adet belirtileri ne zaman başlar,adet belirtileri nelerdir,adet belirtileri akıntı,adet belirtilerim yok,adet belirtilerim var ama olamıyorum,adet belirtileri neler,adet belirtileri yok,adet belirtileri olup hamile kalanlar,Adet belirtileri ne zaman başlar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ