Hamilelikte vajinal mantar bebeği de tehdit ediyor ?

  • 30 Nisan 2016
  • 5.463 hit
Hamilelikte vajinal mantar bebeği de tehdit ediyor ?

Hamilelikte vajinal mantar bebeği de tehdit ediyor ?

Hamile kadınlar kendi sağlıklarına iki kat daha fazla dikkat etmelidirler, çünkü söz konusu olan sırf onların sağlığı değil, aynı zamanda doğacak olan bebeğin de sağlığıdır.

Hamilelik sırasında vücut bazı mikroplara karşı koyamaz. Bu mikroplardan biri de maya mantarıdır. Maya mantarları ciltte, karın-bağırsak bölgesinde anüste ya da vajinada bulunur. Stres ruhsal sorunlar , bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da kan şekerinin yükselmesi sonucunda , vücut dengesini  kaybeder ve mantar varlığını hissettirmeye başlar. Mantar sıcak ortamda çoğaldığı için en çok dikkat edilmesi gereken yerler havuz, sauna ve solaryum gibi mekanlardır. Aynı zamanda antibiyotik, kortizon gibi bazı ilaçlar  da mantar enfeksiyonunun ortaya çıkmasına neden olur. Vücudun hava almasını engelleyen dar, sentetik kıyafetler, radyoterapi enfeksiyonun diğer sebepleridir. Uzmanlar enfeksiyonun cinsel yolla da eşlere bulaşabileceğini, fakat genelde tarafların birinin zaten farkında olmadan yakalanmış olabileceğini söylüyorlar. Bundan dolayı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için beraberliklerde gebelik boyunca prezervatif kullanılması  gereklidir.

Mantar doğum sırasında bebeğe bulaşıyor.

Östrojen fazlalığı ve hamilelik mantarların yaşaması için uygun ortamı sağlar. Hamilelerin ortalama yüzde 30’unda vajinal mantara rastlanır. Ağdalı ya da yeşil- sarı akıntı bunun belirtisidir. Kaşıntı, idrar yaparken yanma , ilişki sırasında ağrı , kötü koku ve şişmiş kızarmış dudaklarda mantarın diğer belirtilerindendir. Mantar enfeksiyonu sadece kadın için değil, bebek için de tehlikelidir. Vajinasında mantar enfeksiyonu bulunan anne adayı doğum sırasında bunu çocuğuna da bulaştırır. Candide mantarı, enfeksiyon kapan bebeklerin  %90’ında aft ya da değişiklere neden olur. Erken doğumlardaysa , bağışıklık sistemi henüz zayıf olan bebekte kan zehirlenmesi görülebilir. Tehlikeyi ortadan kaldırmak için vajinadaki mantar enfeksiyonları en kısa zamanda tedavi edilmelidir.

-

Mantar enfeksiyonu önlenebilir mi ?

Mantar oluşumu için en uygun zaman vücuttaki şeker oranının yükseldiği dönemlerdir, bu sebeple enfeksiyon kapmış olanlar şeker, şekerli içecekler ve tatlı meyve yememelidir. Makarna, ekmek ve pirinçse çok az miktarda yenebilir. Nem de mantara elverişli bir ortam oluşturduğu için banyodan sonra iyice kurulanarak, çamaşır havlu ve diş fırçasını sık sık değiştirerek enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz. Bu dönemde parfümlü sabunlardan ve pedlerden uzak durmanız gerekir. Bunlar hijyen sağlamak yerine mantara zemin hazırlar.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ