Hamilelikte Sigara ve Alkol Kullanımı

  • 18 Ocak 2015
  • 5.250 hit
Hamilelikte Sigara ve Alkol Kullanımı

Hamilelikte Sigara ve Alkol Kullanımı

Gebelikte sigara kullanımının zararları

Hamilelikte sigara bebeğinize zarar verir.Bu konuda en iyi öneri, sigarayı bırakmanızdır.Tercihen hamile kalmaya çalışmadan bir kaç ay önce.Sigara içen annelerin bebeklerinin erken doğması ya da doğumdan hemen sonra olabilen bebek ölümü riskine,düşük doğum kilosuna, solunum problemlerine , çocuklukta gelişim ve büyüme gecikmelerine maruz kalması olasıdır.

sigara-dusuk-kilolu    Sigara annenin kan dolaşımındaki karnonmonoksit düzeyini arttırır.Bu oksijenin bebeğe geçişindeki yolun etkisini azaltır.Nikotin plasentanın anne tarafında bulunan ve plasentanın genel işleyişini düzenleyen kan damarlarını kısıtlar.Bu durum bebeğin büyümesini yavaşlatır ve bazı bebekler içinde düşük kilolu doğuma sebep olur.

Anne adayı ne kadar çok sigara içerse bebek üzerindeki risk o kadar artar.Bu nedenle bebeğinizin sağlığı için hamile kalmadan önce sigarayı bırakmak en sağlıklı olanıdır.Sigarayı bırakmadan önce hamile kalırsanız, hamileliğinizin her hangi bir döneminde bırakmak, hiç bırakmamaktan iyidir.

-

Bazı anne adayları bu konuda çevremde arkadaşlarım gebelik boyunca sigara kullandı buna rağmen sağlıklı bebek dünyaya getirdi herhangi bir şey olmadı şeklinde kendilerini kandırabilmektedir.Belki o örnekte olumsuz bir durum meydana gelmemiştir ama bu demek değil ki sizin hamileliğinizde sigara kullanmaya devam edip sorunsuz bir hamilelik geçireceksiniz.Sigara kullanan anne adaylarının bebeklerinde sadece hamilelik ve doğumdan sonra değil çocukların büyümelerinde , okul hayatlarında başarıları konusunda olumsuz etkilemektedir.

Gebelikte alkol kullanımı

                Hamileyken alkol alıyorsanız, alkol, sizinki kadar bebeğinizin kan dolaşımına ulaşır. Ancak az ya da orta miktarda alkol almanın getireceği riskler konusunda farklı görüşler vardır.

Sürekli ve aşırı alkol kullanımı doğmamış bebeğinizde fetal alkol sendromunun nedenidir.Farklı yüz karakteristikleri, düşük doğum kilosu ve gelişmemiş zihinsel yetenek belirtileridir.Daha düşük düzeylerde alkol alımı da yine erken doğum ve düşük tehlikesi ya da hamile kalmada probleme yol açabilir.Bundan dolayı hamileyken alkol kesinlikle kullanılmaması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

 

gebelikte alkol kullanan bebeğin beyni

Hamilelikte aşırı alkol kullanan hamilelerin bebeklerinin beyni normalden daha küçük ve dış yüzeyi daha az kıvrımlı, kötü dağılmış hücrelidir.Hücreler arasında bağlantılar, zihinsel özre sebep olacak şekilde bozuk ve eksiktir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ