Hamilelikte prozac güvenli midir?

  • 14 Kasım 2015
  • 2.784 hit
Hamilelikte prozac güvenli midir?

Hamilelikte prozac güvenli midir?

Prozac nedir?

Prozac, etken maddesi fluoxetine olan ve kırmızı ya da yeşil reçeteye tabi olmayıp herhangi bir eczaneden kolaylıkla elde edilebilen bir tür anti depresandır.

Modern dünyada, yoğun çalışma ortamına bağlı olarak gelişen stresten kaynaklanan bulantı ve depresyon çeşitli ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Bu tür ilaçların en çok bilineni ve özellikle Amerika’da çok yaygın olarak kullanılanı prozac’tır. Ülkemizde de prozac dışında anti depresan olarak üretilen ve kullanılan farklı ilaçlar bulunmaktadır. Ülkemizde prozac kullanımı diğer gelişmiş ülkeler kadar yoğun olmamakla birlikte göz ardı da edilemeyecek boyuttadır.

-

Hamilelikte prozac kullanılabilir mi?

Hamilelikte her hangi bir ilacın zorunlu olmadığı sürece kullanılmaması önerilir. Herhangi bir ilacın hamilelikte kullanımının tamamen zararlı ya da zararsız diyemeyiz. Fakat yine de dikkatli olmakta fayda vardır.

Hayvanlarda yapılan deneylere göre hamilelikte prozac kullanımında her hangi bir olumsuz etkiye rastlanmamıştır. Bu değerlendirmelerde Amerikan Gıda ve ilaç dairesinin yaptığı sınıflandırmalar baz alınır. Amerikan gıda ve ilaç dairesine göre prozac, C kategorisinde olan bir ilaçtır. Bu şu anlama gelmektedir; insanlarda yapılmış kontrollü deneyler olmamakla beraber hayvanlarda yapılan incelemelere göre herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Prozac kullananlar üzerinde yapılan incelemeler;

  • Hamilelikte prozac kullananların çocuklarında yapılan inceleme ve araştırmalara göre, prozac kullanmayanlara göre davranışlarında ve öğrenme kabiliyetlerinde her hangi bir fark ya da gerileme görülmemiştir.
  • Gebeliğin ilk 3 ayında prozac kullanan 1000’in üzerinde kadında yapılan araştırmalar ve incelemelerde her hangi bir olumsuz etkiye rastlanmadığı gibi, prozac kullanımı ile doğum kusurları arasında da bir ilişki kurulamamıştır.
  • 2000’in üzerinde hamile kadın üzerinde yapılan araştırmaların sadece 1 tanesinde, diğer araştırmalar bunu desteklemese de minör defektlerden söz edilmektedir.
  • Düşük vakaları incelendiğinde, prozac kullanımın düşük vakaları ile bir bağlantısının olduğu kanıtlanamamıştır.

Sonuç olarak, hamilelikte prozac kullanımın hamilelik ve bebek için herhangi bir zararı yoktur. Hamilelikte ilaç kullanımı doktor tavsiyesi ve doktor kontrolünde olmalıdır. Amerikan gıda ve ilaç dairesine göre, C kategorisinde olan prozac, hamilelikte kullanılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ