Hamilelikte Nezle (Soğuk Algınlığı ) Tedavisi

  • 13 Aralık 2015
  • 5.823 hit
Hamilelikte Nezle (Soğuk Algınlığı ) Tedavisi

Hamilelikte Nezle (Soğuk Algınlığı ) Tedavisi

Neredeyse herkesin yılda birkaç kez yakalandığı nezle problemini hamile bayanlar daha sık yaşamaktadırlar. Hamilelik döneminde vücut daha hassas olduğundan, bağışıklık sistemi daha savunmasız olduğundan özellikle bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Bunun yanında ilaç ve antibiyotik kullanılamadığından hastalıkların iyileşme süresi de normal bir kişiye göre daha uzundur. Anne adayları hamilelik döneminin zorlukları ve hassasiyeti konusunda bilgi ve bilinç sahibi olduklarında sosyal ve özel yaşamlarına daha çok dikkat edecekler ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma olasılıkları daha düşük olacaktır. Ancak özellikle çalışan hamileler çok fazla sosyal ortama girmek durumunda kaldıklarından onların nezle (soğuk algınlığı) yaşama ihtimalleri daha yüksektir. Küçük ve basit önlemlerle soğuk algınlığından korunmak ve yakalandıktan sonra iyileşmek daha kolay olabilecektir.

Hamilelikte Nezle Olmamak İçin Hangi Önlemler Alınmalıdır?

-

Değişen hava şartları, özellikle mevsim geçişlerinde bir anda ısınan ya da soğuyan havalar soğuk algınlığına (nezleye) sebep olmaktadır. Nezlenin en önemli sebebi bağışıklık sisteminin güçsüzlüğü olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli beslenmek, meyve, sebze tüketimine ağırlık vermek ve her gün en az bir bardak taze sıkılmış portakal, limon, greyfurt, nar suyu içmek etkili olacaktır. Bu dönemde kadın doğum uzmanının tavsiye etmediği hiçbir bitki çayı ya da doğal ilaç olarak adlandırılan vitaminler alınmamalıdır. Havalandırılmış ferah ortamlarda dinlenmek ve düzenli uyku uyumak vücudu güçlendirecektir. Geceleri daha rahat uyuyabilmek için yüksek yastıkta yatılmalı ve odadaki havanın nemlendirilmesini sağlayacak önlemler alınmalıdır. Örneğin buhar makinesi kullanmak ya da en azından su dolu bir kap bulundurmak bu konuda işe yarayabilir.

Hamilelerde Nezle Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelik döneminde nezle olanların tedavisi, normal dönemde nezle olanlarla aynıdır. Özellikle bol sıvı alınması, sigara dumanından ve hava kirliliğinin yoğun olduğu yerlerden uzak durulması, buruna tuzlu su çekilmesi, tuzlu su ile gargara yapılması nezlenin daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır. Ayrıca bol miktarda C vitamini alabilmek için özellikle turunçgiller tüketimine ağırlık vermek yerinde bir yardımcı tedavi yöntemi olacaktır. Basit bir soğuk algınlığının zatürree veya bronşite dönüşmemesi için anne adayının kendisini rahatsız hissettiği anda, aksırma, tıksırma olduğu anda hemen dinlenip, uyuyup, vücudunu rehabilite etmesi gerekmektedir. Özellikle sıvı alımını artırması, bol bol su, meyve suyu içmesi, katı gıdalardan çok çorbalarla beslenmesi anne adayını en basit, en zararsız ve en kısa sürede nezleden kurtarabilecek yöntemdir.

Hamilelik Nezlesi Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelik nezlesi hamileliğin son dönemlerinde görülebilir, normal nezleden farklı olarak viral sebepli değildir. Hamilelik hormonlarının burun kanallarını tıkaması sebebiyle anne adayları hamilelik nezlesine yakalanırlar. Hamilelik nezlesinde de burun tıkanır, şiddetli burun akıntısı ve burunda sızı hissedilir, nefes almakta zorluk yaşanabilir. Bu durumda anne adayı yüksek yastıkta yatmalı, bol sıvı almalı, tuzlu, karbonatlı sularla burnu yıkamalıdır. Bu yollarla iyileştirilemeyen hamilelik nezlesinde doktorun tavsiye ettiği burun spreyleriyle burun temizlenebilir.

Hamilelik Döneminde Nezle İçin İlaç Kullanılır Mı?

Normal bireylerin bile ilaç kullanmadan nezleden kurtulabildikleri düşünüldüğünde hamile bayanların nezle için ilaç kullanmaları hiç de doğru olmayacaktır. Özellikle gebelikte doktor tavsiyesi olmadan bilinçsizce ilaç kullanımı çoğu kez hem bebek hem de anneye zarar verebilmektedir. Bu hassas dönemde öncelikle soğuk algınlığına yakalanmamak için önlemler alınmalı, eğer hastalığa yakalanıldıysa en doğal yollardan iyileşmenin yolları aranmalıdır. Nezlede vücut ağrıları, kasılmalar, ateş çok fazla miktarda görülmediğinden kesinlikle antibiyotiğe gerek görülmemektedir. C vitamini ağırlıklı beslemek, temizlik kurallarına özen göstermek ve kapalı ortamlarda kalmamaya özen göstererek dinlenmeye çalışmak nezle olan anne adayı için en ideal tedavi yöntemidir.

Hamilelik Döneminde Nezle Bebeğe Zarar Verir Mi?

Nezle (soğuk algınlığı), ne anne adayı ne de bebek için ciddi tehlikeler oluşturmamaktadır. Ancak hamile bayanın vücut direncini düşürmemek adına nezle olmamak için önlem almak, nezle olduktan sonra düzenli dinlenip beslenerek doğal yollardan iyileşmeye çalışmak gerekir. Soğuk algınlığı sorunu olduğu halde hiçbir önlem almamak, vücudu yormaya devam etmek daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceğinden, işte böyle durumlarda hem bebeğin hem de annenin sağlığı tehlikeye girebilecektir. Bu sebeple nezle değil de nezlenin ilerlemesi bebeğe zarar verir denilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ