Hamilelikte Nefes Alamama Sorunu

  • 30 Ekim 2015
  • 4.903 hit
Hamilelikte Nefes Alamama Sorunu

Hamilelikte Nefes Alamama Sorunu

                Hamilelik ile birlikte birçok sorun da anne adaylarının karşısına çıkıyor. İlerleyen aylarda yaşanan nefes alamama sorunu ise bunlar arasında daima yerini koruyor. Gebelikte anne adaylarının oksijen alma ihtiyacı devamlı olarak artar. Bu isteğin vücuda ve beyne iletilmesiyle birlikte hormonlar da uyarılmaya başlar. Bu duruma ise annenin rahminin bebekle birlikte büyümesi eşlik etmektedir. Ayrıca büyüyen rahim göğüs kafesine baskı yapmaktadır. Tüm bu uyarılmalar sonucunda ise anne adaylarında nefes almada zorluk ya da nefes darlığı gibi durumlar yaşanır.

                Bitmedi!

Ayrıca akciğerler de daha fazla nefes aldığından vücudun buna uyum sağlaması bazen zor olabilmektedir. Ayrıca yaşanan nefes sorunu gebeliğin son dönemlerinde oldukça fazla azalmaktadır. Bu durumun nedeni ise bebeğin doğum için rahimden aşağıya doğru inmesi oluyor. Böylelikle annenin şikâyetleri de doğum öncesinde oldukça azalır. Ayrıca nefes almak da kolay hale gelir.

Hamilelik dışı başka nedenlerden de nefes alma problemi yaşanabilmektedir. Ancak nefes alamama durumunun farklı durumlarla birlikte olması bazen riskli olabilmektedir. Boğazdan gelen kan, şiddetli öksürükler, dudaklarda ya da ellerde soluk görüntü, çarpıntı ve nefes alırken yaşanan göğüs ağrısı bunlardan sadece bir kaçıdır. Ayrıca ateş yüksekliği, üşüme ve titreme de dikkat edilmesi gereken belirtiler arasında yer alıyor. Farklı rahatsızlıklar meydana gelebileceğinden bu durumlarda doktor kontrolünde bulunmak oldukça önemli olmaktadır. Bu durumlarda doktora danışmadan ilaç kullanımı anne ve çocuk için tehlikeli olabilmektedir.

-
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ