Hamilelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

  • 25 Haziran 2016
  • 5.500 hit
Hamilelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Gelişme ve büyüme yolunda olan anne karnındaki bebeğin kalp atışlarının duyulmasının ardından hareketlenmeye başlaması da bebeğin gelişimine dair olması gereken durumlardan biridir. Yaklaşık olarak 9. Haftalarda oluşmaya başlayan bebek hareketleri yalnızca ultrason muayenelerinde görülebilir. Bu dönemde refleksleri de gelişmekte olan bebek ultrason cihazının rahime olan etkisi ile daha yoğun hareket etmeye başlar.

Bu dönemde bebeğinin hareketlerini hissetme konusunda sabırsızlık yaşayan birçok anne adayı vücudundaki en ufak kıpırtıyı bebek hareketleri ile karıştırmaktadır. Bebeğinin hareketlerini hissetmek için sürekli kendini dinleyen kadınlar bağırsak hareketlerini bebek hareketleri zannetmektedirler.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Dokuzuncu hafta sonrasında giderek büyüyen ve rahime daha çok baskı uygulayan bebeğin hareketleri de anne tarafından daha rahat hissedilmeye başlamaktadır. Bebek hareketlerinin hissedilmesi, ilk ya da ikinci hamilelik olması ya da anne adayının kilo urumu gibi etkenlere göre her bebekte farklılık gösteren bir durumdur. Ancak genel olarak 16 ve 22. Haftalarda hissedilmesi beklenmektedir. Anne karnındaki bebek hareketleri genellikle ilk hamileliklerde daha geç hissedilmektedir. Öyle ki bu belirtiler 24. Haftayı kadar bulabilmektedir. Bu durum anne adayı için endişe duymasına neden olabilecek bir durum olsa da, düzenli kontrol altında oldukları doktor tarafından bu konu hakkında detaylı bilgi verilecektir. İkinci ya da üçüncü gebeliklerde ise daha kolay hissedilmektedir. Birçok tecrübeli anne adayı 13. Haftadan itibaren bebeğinin hareketlerini hissettiğini söylemektedir.

-

İlk hamileliklerini yaşayan anne adayları ve kilolu anne adaylarının bebek hareketlerini duymaları gebeliğin 22. haftasını bulabilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ