Hamilelikte Balık Tüketimi

  • 28 Ekim 2015
  • 4.321 hit
Hamilelikte Balık Tüketimi

Hamilelikte Balık Tüketimi               

Balık tüketimi her yaşta insan için gerekli olan bir durumdur. Ancak bu tüketimin hamilelikte daha farklı boyutları bulunuyor. Balığın içerdiği mineraller ve Omega 3 asitlerinin her yaşta insan için faydalı olduğu daima kabul edilir. Ancak balıkların içerdiği cıva bazı risklere neden olabilmektedir. Balığın boyutu artıkça cıva oranı yükselmekte ve bu da bazı sıkıntılara sebebiyet vermektedir. Ancak ton balığı hamile kadınları bu konuda rahatlatıyor. Böylelikle riskli bir dönemde gereken maddelerin alınmasına da oldukça fazla katkı sunuyor. Günümüzde konserve balıklar da fazlasıyla tercih ediyor. Bunların kontrolden geçiyor olması da anne adaylarını bir nebze olsun rahatlatan durumlardan biridir. Yağsız konserve ton balığın tüketilmesi de gebe kadınlara bir kolaylık sağlamaktadır.

Hafta da bir balık tüketin!

Ayrıca balık ürünlerinin haftada bir ya da iki defa tüketilmesi de yine hamilelere öneriliyor. Tüketilecek balıkların seçimini yaparken ağır metal oranlarına dikkat etmek gerekiyor. Ton ve somon balıkları ağır metal yönünden sağlıklı olarak kabul edilen balıklardandır. Ancak diğer bazı büyük balıkların birçoğunun yenmesi bu konuda önerilmemektedir. Balığının boyutu ile birlikte cıva oranının yükselme ihtimali günümüzde doğru orantılı görülmektedir.

Hamilelikte çiğ balık tüketimi kesinlikle önerilmez!

Omega 3 yönünden zengin de olsa çiğ balıklar ile yapılan yemeklerin tüketilmesi tavsiye edilmiyor. Bunun en tele sebebi ise pişme olmaması nedeniyle bakterilerin üremesi olarak gösteriliyor. Ülkemizde hamilelerin tüketebileceği pek çok balık çeşidi de bulunuyor. Bunların başında uskumru, sardalye, hamsi, somon ve ton balıkları geliyor. Daha sağlıklı bir hamilelik geçirilebilmesi için de ne yediğine dikkat etmek oldukça önemli konulardan biri olmaktadır.

-

Gebelikte yenilen her şey bebeği de etkilemektedir. Bu nedenle anne adayları beslenirken doktor kontrolünde beslenirlerse ve neyi ne kadar nasıl tüketeceklerini detaylı ve sağlıklı bir şekilde araştırıp bilinçlenirlerse hem kendileri hem de bebekler açısından huzurlu bir hamilelik geçirebilirler. Ayıca tüketilecek gıdaların pişirme süresi de önemlidir. Bu konuda da bilgi sahibi olmakta fayda vardır.

Sağlıklı besinlerin hamilelik sürecinde de sağlıklı olarak yenmesi daima önemli bir durumdur. Bu sebeple balık ve diğer besinlerin pişirilmesine dikkat etmek gerekiyor. Doğru pişirme ile birlikte yiyeceklerin bakterilerden arınması da sağlanabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ