Hamilelikte 6. ayda beslenme

  • 06 Ocak 2015
  • 12.624 hit
Hamilelikte 6. ayda beslenme

Hamilelikte 6. ayda beslenme

 

Hamilelikte 6. ayda beslenme

Hamilelikte 6. ayda beslenme

Hamilelikte 6. ayda beslenme,hamilelikte 6 ay beslenme,hamileliğin 6. ayında beslenme,hamilelik 6. ay beslenme,gebelikte 6. ayda beslenme,hamilelikte 6 aylık beslenme,hamileliğin 6.ayında nasıl beslenmeli,hamilelikte 6.ayında beslenme,hamilelikte 6.ayda nasıl beslenmeli 
 
Hamilelikte diğer insanlara göre günlük 300 kilokalori daha fazla yani yaklaşık 2300 kilokalori alınması gerekir. Düzenli ve yeterli beslenmeye ek olarak hamilelik boyunca her gün demir ilacı kullanılması ve gebeliğin ilk aylarında folik asit vitamininin kullanılması önerilir.
Yeterli beslenemeyen hamilelere günlük multivitamin preperatları da önerilebilmektedir. hamilelikte anne adayı yeterli beslenerek ortalama 10-12 kilo alır.
Hamilelikte kilo takibi yapılmalıdır. İlk üç ayda ortalama 0,5-1 kg, sonraki dönemlerde ise ayda ortalama 1.5-2.0 kilo alınması normaldir. Hamilellikte kilo alımı hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Her zaman olduğu gibi bol miktarda sebze ve meyve tüketimi listenin başında yer alıyor. Doğal olarak aşırı tatlı ve şekerli hamur gıdaları aklımıza dahi getirmiyoruz. Kırmızı et tüketimine öncelik vererek haftada en az iki kere balığı soframıza dahil ediyoruz.
Günde en az iki litre su içmeye özen göstererek, yine en az iki bardak süt ve yoğurt yemeye çalışıyoruz.

Bu aylarda tüketilmesi sakıncalı gıdalar

 

Bu aylarda tüketilmesi sakıncalı gıdalar

Bu aylarda tüketilmesi sakıncalı gıdalar

 

-
Yukarıdaki güzel önerilerin yanında tüketilmesi sakıncalı gıdalarda var. Örneğin içerdikler fazla miktarda civa ve kurşundan dolayı dip balıkları (Uskumru, kalkan, palamut, barbun, midye vb.) kutuda ton balığı, hazır çorbalar, çiğ etten yiyecekleri yasaklılar listesinde. Ayrıca tuz tüketimini de azaltıyoruz.
 

Gebeliğin ilk yarısı ile ikinci yarısındaki kilo artış hızı farklılar göstermektedir. İlk 12 hafta en fazla 0-2 kg arası, sonraki aylar ortalama 1,5-2 kg arası ağırlık kazanımı en uygun olanıdır. Bu da ideal olan 10-15 kg hamilelik ağırlığına sahip olmanızı sağlar.

Kilo dengesini ayarlamak için ilk üç ay 4-5 kg alıp sonradan rejime başlamak hem sizin hem de bebeğin sağlığını bozacak bir hatalı davranıştır.

Bebeğinizin yanı sıra karnınızda 500 gram plasenta, 1 kilogram kadar amnion sıvısı taşırsınız. Ek olarak ağırlığı artan uterus için 1 kilogram, memeler için 300 gram ve kan – sıvı miktarı için de 6 kilogramlık bir artış hesaplarsak; 12 kg 300 gr eder. Yani ortalama olarak 11 – 14 kg arası ideal sayılabilir.

Gördüğünüz gibi bebeğiniz dünyaya gelirken bunları yanına alacak, gerisi sizde kalacaktır. (Lütfen, verilen bu ortalama rakamların kişiler arası değişiklik gösterebileceğini unutmayın.)

Fazla kilo almak kadar hamilelik boyunca yetersiz kilo alımı da  ( 9 kg.’dan az) düşüklerle neticelenebilen üzücü sonuçlara yol açabilir. Yine fazla kilo alımı da (20 kg.’dan fazla) hamilelik şekeri, aşırı bel ağrıları, iri bebek doğumu, şeker hastalığına yatkın bebek doğumu gibi risklerini artırmaktadır.

İdeal kiloyu yakalayabilmek için ihtiyacınız olan ana besin öğelerini ve gereken ek gıdaların neler olduğunu öğrenmek için bir uzmana başvurabilirsiniz.

Hamilelik Öncesinde Zayıflık

Hamilelik öncesinde zayıfsanız (beden kitle indeksi 18,5’in altında) ve doktorunuzun başka bir uyarısı yoksa hamilelik boyunca yaklaşık olarak 15 kg kadar kilo almanız uygun olacaktır. Aynı şekilde fazla kilo ile hamileliğe başladıysanız ve yine hekiminizin herhangi bir uyarısı yoksa, hamilelik süresince 8-9 kg almanız bebeğin gelişimi için uygun sayılabilir.

 

Hamilelikte Fazla Kilo Almak

 

Hamilelikte fazla kilo alanların yanında, bir de az kilo ile doğuma gidenler mevcut. Özellikle son dönem trendlerine kapılıp, sadece 5-6 kilo almalarıyla övünen bazı ünlüleri kendine örnek almaya çalışan hamile adaylarına şunu hatırlatmakta fayda var: Gebelik süresince 9’dan az kilo alanların, normal seviyede kilo alanlara göre yüksek oranda erken doğum ve 2.3 kez daha fazla oranda düşük kilolu bebek doğruma riskleri bulunmakta.

Bu dönemde doktorunuzun izin verdiği oranda düzenli egzersiz yapmaya, sağlıklı beslenmeprogramınızı uygulamaya devam edin.

Bu dönemde doktorunuzun önerdiği pre-natal multi vitamininizi, folik asitinizi ve demir desteğinizi almaya devam etmelisiniz.

Kansızlık yani Anemia gebelikte görülen en yaygın problemlerden biridirDolayısıyla bu dönemde demirden zengin beslenmek eğer gerekiyor ise doktorunuz tarafından demir desteği almak önerilebilir.

Beslenmenizi 3 Ana öğün ve 2-3 ara öğün olacak şekilde düzenlemeye çalışın.
Bu dönemde günlük toplam kalori ihtiyacındaki artış 150 kaloriden 400 kaloriye çıkarılmalıdır. Yani günlük ortalama 2700 kalori tüketen bir hamilenin ihtiyacı bu dönemde 2900 kaloriye çıkar.

 

Düşük kalorili Gıdalardan Kaçının

Düşük kalorili gıdalardan kaçınılmalıdır unutmayın annenin yağ depoları bebek için çok büyük önem taşır. Düşük kalorili beslenmeler kanda keton oranın artmasına ve bebekte zeka geriliklerine yol açabilmektedir.

Doktorunuzun izin verdiği oranda hafif zorlanmadan yapabileğiniz egzersizler (yavaş yürüyüşler,yüzme gibi) sizin ve bebeğinizin sağlığına çok şey katacaktır. Bunların yanında hamilelik yogası ,pilates gibi egzersizler de  önerilen egzersizler içerisinde yer alır.
Proteinden, liften,kalsiyumdan ve kompleks karbonhidratlardan  zengin besin değeri yüksek gıdalardan oluşan beslenmeniz bu dönemde bebeğin gelişimi üzerine büyük etkilere sahiptir. Bu konuda size uygun beslenme programı için bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.

Pastorize edilmemiş gıdalardan, çiğ veya az pişmiş et, tavuk veya balığa özellikle dikkat edilmelidir.  Evde pişirme tekniklerinde çiğ yenecek sebzelerin özellikle bu tür besinlerle temas etmemesine, farklı kesme tahtası ve bıçak kullanmaya özen gösterilmelidir.

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ