Hamilelikte 5. ayda beslenme

  • 04 Ocak 2015
  • 9.533 hit
Hamilelikte 5. ayda beslenme

Hamilelikte 5. ayda beslenme

 

Hamilelikte 5. ayda beslenme

Hamilelikte 5. ayda beslenme

Hamilelikte 5. ayda beslenme,hamilelikte 5 ay beslenme,hamileliğin 5. ayında beslenme,hamilelik 5 ay beslenme,gebelikte 5.ayda beslenme,hamileliğin 5. ayında nasıl beslenmeli,hamilelikte 5 ayında beslenme,hamilelikte 5.ay beslenmesi,hamilelikte 5.ayda nasıl beslenmeli 

Bu ay gebeliğin tam ortasıdır. Bebeklerin gelişmesi son hızıyla devam etmekte olan bu dönemde her şey belirginleşmektedir. Anne karınlarında gözle görülür büyümeler gerçekleşir bu da bebeğin oldukça geliştiğinin göstergesidir yani dışarıdan bakıldığı zaman herkes hamile olduğunuzu anlamaktadır.

Bu aylarda çok hızlı yemek yememek, yatarken göbeğinizi hafif yukarıda tutmak gerekir. Aynı zamanda gebelikte 5. ay bebek hareketleri çok net anlaşılır bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Yemek yendiğinde çok fazla yememek az yemek ve sık yemek gerektiği de unutulmamalıdır. Bu dönemlerde kadınlar fazla kilo aldıklarından vücutlarında amansız büyüme, memelerin irileşmesi ve aynı zamanda bazı bölgelerde yaralar, bereler hatta çatlaklar oluşabilir. Fakat korkulacak bir durum söz konusu dahi değildir bu durum doğumdan sonra kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

-

Gebelikte 5. ay vücutta çıkan lekelerden şikâyetçi olan hanımlar doktora gidip gereken tedbirleri alabilirler içlerinin rahat olması açısından. Gebelikte 5. ay bebek ortalama 15 cm uzunluğuna varmış bulunmaktadır. Bebek bu ayda daha duyumsardır, dışarıda ki sesleri duyabilir, tepkiler verebilir, tekme atabilir hatta anneye amansız mutluluk yaşatabilecek hissi dahi verebilir bu yüzden bu ay hem anne açısından hem bebek açısın oldukça önem arz etmektedir. Bebeğiniz zararlardan korunması için balmumu denen bir madde ile çevresi kaplanır.

Sizin ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi açısından düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli, en azından yürüyüş ve egzersiz hareketleri yaparak kendinizi rahat bir doğuma hazırlamalısınız. Stresten, sigara ve alkol de uzak durmalısınız.
Tuzlu yemeklerden kaçınılmalı,  mineral ve vitamin yönünden zengin sebze ve meyveleri tüketmek, protein yönünden zengin et ve süt ürünlerini tüketmek, beyin gelişimi yönünden günde 1-2 adet ceviz ve haftada 1-2 gün balık tüketmek tavsiye edilir.

Hamilelikte bol sıvı alımı çok önemlidir. Sıvı ihtiyacının büyük bir kısmını su içerek karşılamak gerekir. Günlük yaklaşık 2 litre yani 10 su bardağı su içilmelidir.

Hamilelikte beslenme de özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar

–  Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt, peyniri belirtilen miktarda ve düzenli olarak tüketiniz.

–  Her gün yumurta, kuru baklagil veya etli sebze yemeğinden birini mutlaka tüketiniz.

–  Kuru baklagillerden oluşan yemeklerinizi portakal, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamini ile birlikte tüketiniz.

–  Vitaminlerden zengin sebze ve meyveleri düzenli olarak tüketiniz.

–  Mutlaka iyotlu tuz kullanın. Çünkü ana rahmindeki bebeğin gelişiminde önemli yetersizliğinde zeka geriliğine neden olan İYOT, doğal besinler alınmaz.

–  Gebe kalındığında MUTLAKA DİYET UZMANI ve KADIN DOĞUM UZMANI ile birlikte kontrole girin, ağırlığınız normal ise ayda 1-1,5 kg alacak şekilde beslenme programınızı ayarlatın.

–  Beslenmenizde ağırlığınızı kontrol ederek demir ve kalsiyum depoları olan kuru meyveleri tüketiniz.

–  Yediğiniz besinlerin besleyici değerlerini korumak için , özelliklede kansızlığı önlemek için çay içmeyiniz. Çay ikindi vaktinde açık olarak tüketilmeli, meyve çayları tercih edilmelidir.

–  Hazırlanan sebze, kuru baklagil gibi yemekleri az suda pişirin, hazırlama sularını dökmeyin, vitaminlerini korumuş olursunuz.

–  Mümkünse suyu kaynattıktan sonra için.

Bu dönemde anne adaylarının uzak durması gereken noktalar nelerdir?

–  Sigara ve alkol kullanmayın.

–  Katkı maddesi içeren salam sucuk sosis vb. gibi besinleri diyetinizden çıkarın.

–  Gebe annenin oruç tutması önerilmez. Özellikle büyümenin ilk 3 ayında yeterli ve dengeli beslenme çok önemlidir.

Bu dönemde anne üzerine düşen görevler

 

Bebeğinizin ve sizin sağlıklı olmanız açısından en önemli etken sağlıklı beslenmedir, bu dönemde oldukça fazla sıvı tüketilmeli ve aynı zamanda beslenmeye dikkat edilmelidir. Fazla yemek yememek gerekir, fazla yememekten kastım az yemek ama sık yemek gerektiğidir. Tabi ki yiyeceğiniz yemeklerin kararını sizin vermemeniz gerekir bir doktor tarafından önerilen yiyecekleri yemeniz sizin ve bebeğiniz için en uygun olanıdır. Aynı zamanda bu dönemlerde kullanılan ilaçlara dikkat edilmelidir ve gerek olmadığı hiçbir zaman ilaç kullanılmamalıdır zira bebek zarar görebilir. Bu zamanlarda ayrıyeten sporlar yaparak kendinizi biraz olsun doğuma hazırlamalısınız ve aynı zamanda stresten, sigaradan ve alkolden uzak durmalısınız. Tuzlu, çok şekerli ve ağır yemeklerden kaçınmalı daha hafif ve temiz yemekler tercih etmeli mümkünse dışarıdan yemek yememelisiniz.

Gebelikte önerdikleri beslenme şeklinin tüm besin maddelerinden her birinin yeterince ve düzenli olarak alınması şeklinde olduğunu belirten Çayan, “Dört temel besin grubu olan, et, süt, tahıllar, meyve ve sebzeler her gün belli miktarlarda mutlaka alınmalıdır. Şeker ve yağ miktarı aşırı yüksek ancak besin değerleri düşük olan gıdaların anne ve bebeğine yararları yoktur. Besinlerin taze ve hijyenik ortamda hazırlanılması, sebze ve meyvelerin tüketmeden önce çok iyi yıkanması ve mevsim dışı sebzelerin tüketilmemesi önemlidir. Tuz kısıtlaması gerektiren bir hastalık yoksa yemeklerin normal tuzlu yenmesi ve iyotlu tuz kullanılması önerilir. Uzun raf ömrü sağlanması için katkı maddeleri içeren market ürünleri, konserve ve paketlenmiş gıdalardan mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır

2. trimester’da ödem rahatsızlığı çekmemek  için tuzu azaltın

 
Özellikle peynir tercihinizde tuza dikkat, ödem şikayetleriniz bu aydan itibaren başlıyor. Hamilelikte tuzun azı karar çoğu zarar.
 
Tuz tercihinizi iyotlu tuzdan yana kullanın. Bu trimester’da kilo artışınız 3-5 kg arasında olmalı.
 

Gebelik süresinde, bebeğin ve annenin güçlü olabilmesi için öngörülen kilo artışı mevcuttur. 10 kilodan daha az kilo alımı bebeğin anne karnında ölüm riskini, normal şartlara göre 1.5 kat arttırmaktadır. 10-15 arası kilo artışı ise normal görülmektedir. Kilo artış hızı, hamileliğin ilk yarısı ile ikinci yarısı arasında farklılık göstermektedir. İlk 20 hafta boyunca en fazla 2.5 kilo alınması gerekmektedir. Sonraki her hafta, yarım kilo alınması, anne ve bebek sağlığı için uygundur.

İlk 3 ay, annenin aşırı kusması olmamışsa, 1.2 kilo alması beklenmektedir. Bu, tüm gebelik süresinde alınan kilonun %10’unu oluşturmaktadır. İkinci 3 ay süresinde, kilo artışı 5-7 kg arasında olması gerekmetedir. Bu, tüm gebelik süresinde alınan kilonun %50-60’ını oluşturmaktadır. 20. haftanın içinde bulunduğu ay boyunca, yarım kilo alınması beklenmektedir. Bu sıralarda, sağlıklı ve dengeli beslenmeye daha da özen gösterilmesi gerekmektedir, çünkü bebeğin en hızlı büyüdüğü ve annenin de en çok kilo alacağı döneme girilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ