Hamilelikte 2. ayda beslenme

  • 03 Ocak 2015
  • 6.727 hit
Hamilelikte 2. ayda beslenme

Hamilelikte 2. ayda beslenme

 

Hamilelikte 2. ayda beslenme

Hamilelikte 2. ayda beslenme

 gebelikte 2.ayda beslenme,hamileliğin 2 ayında beslenme,hamileliğin 2. ayında anne nasıl beslenmeli,hamileliğin 2.ayında nasıl beslenmeli,hamileliğin ilk 2 ayında beslenme,hamileliğin son 2 ayında beslenme,hamilelik 2. ayda beslenme,hamilelikte 2 aylık beslenme,hamilelikte 2. ay beslenme,hamilelikte ilk 2 ay beslenme,hamilelikte son 2 ayda beslenme  

Hamilelikte 2. ayda beslenme

 Hamilelikte Bebeğin sağlıklı olması, büyümesi, ruhsal, fiziksel, zihinsel yönden iyi gelişmesi anneadayının sağlığı ve beslenmesi ile doğru orantılıdır.

-

Anne adaylarının hamileliğin başından sonuna kadar en çok merak ettikleri konulardan biri bebeklerinin sağlıklı dünyaya gelebilmesi için nasıl beslenmeleri gerektiği. 

Annenin hamlelik öncesi fiziki gelişimini tamamlamış olması, besin depolarının yeterli olması ve doğum yaşı, hem bebeğin hem de anne adayının sağlığını koruyacak en önemli etkenlerdir. Çünkü bebek annenin besin yedeklerinden ve gebelik boyunca tükettiklerinden kendisi için lazım olanları seçip alarak büyür, beslenir.

Günlük alınması gereken gidalar kişisel olarak değişmekle beraber hamilelikte artması gerekir. Ama bu sınırsız yemek anlamına veya iki kişilik yemek anlamına gelmez. Günlük 100 kalorilik bir artış 1.trimester da bu ihtiyacı karşılamaya yeter. Hamileler için günlük 2500- 2700 arası kalori tüketilmesi önerilmektedir. Bu kalorinin çeşitli yiyecek  ve içeceklerden gelmesi gerekliliğini unutmamak gerekir.

Bir anne adayının ne kadar yediğinden çok ne yediğinin önemi aslında daha fazladır. Birçok önemli vitamin, mineral ve nutrientler gebelik öncesine göre bu dönemde daha fazla önem kazanır. Bunları tamamlayabilmek için temel besin gruplarını günlük beslenme düzenine katmak ve prenatal multivitaminlerin kullanılması önerilir. Bazı besinler vardır ki hamilelik döneminde özellikle büyük önem taşırlar.

Hamilelikte Özellikle besin değeri yüksek gıdalar tüketmek, proteinden ve kalsiyumdan zengini gıdalardan beslenmek gerekliliği artar.

Bu bazen ilaç tedaviside gerektirir. Bilhassa Folik asit anne adayınınkan volümünü artırmak ve bebeği nöral tüp deformasyonları gibi bazı olumsuz etkenlere karşı korumak için gereklidir. Sadece besinler bu dönemde ki artmış ihtiyacı karşılamaya yetmezler. Bu yüzden hamile kalmayı planlayan anne adaylarına 3 ay önceden folik asit kullanımı hamileliğin ilk 3 ayına kadar önerilir.

Hamilelik döneminde Mide bulantısını engellemek tam anlamıyla mümkün olmamakla beraber, soğuk ve kokusuz yiyecekler tercih edilmesi biraz olsun bulantıyı azaltabilir.. Genellikle zencefil çayı bu dönemde ki bulantı şikâyetlerinin giderilmesine yardımcı olur. Mide yanması gibi durumlarda ise bir oturuşta aşırı büyük porsiyon yemekten ve gece yatmaya yakın (en azından yatmadan 2-3 saat önce yeme olayı bitirilmelidir) yemek yenmemelidir. Fazla baharatlı ve acılı ve asitli yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Ayrıca kafein alımının da kontrol altına alınması mide yanmalarını kontrol altına almaya yardımcı olacaktır.

Hamilelikte 2. ayda tüketilmesi tavsiye edilen besinler

 

 

Hamilelikte 2. ayda tüketilmesi tavsiye edilen besinler

Hamilelikte 2. ayda tüketilmesi tavsiye edilen besinler

Hamilelikte 2. ayda tüketilmesi tavsiye edilen besinler,hamilelikte 2. ayda beslenme,hamilelikte 2.ayda karın şişermi,hamilelikte 2 ayda karın,hamilelikte 2 ayda neler olur,hamilelikte 2.ayda cinsellik,hamilelikte 2.ayda dikkat edilmesi gerekenler,hamilelikte 2.ayda karın ağrısı,hamilelikte 2. ayda,hamilelikte 2 ayda karın büyür mü

Bilhassa hamilelik döneminde Et, yumurta, kurubaklagiller: Beyin, kas, kemik ve dişlerin gelişimi ve kan yapımında görevlidir. Protein ve demir ihtiyacını karşılar.

Süt ve süt ürünleri: Kemik, diş gelişimi ve büyüme ile görevlidir. Protein ve kalsiyum kaynağıdır.

Sebze ve meyveler: Büyüme ve gelişme için vitamin ve mineralleri sağlar.

Tahıl ve tahıl içeren besinler: Kalori ve B grubu vitaminler içerdiklerinden büyüme ve gelişme için önemlidir.

Enerji veren yağ ve şekerler : Sadece enerji içerir ve enerji açığını kapatırlar. Bu besin gruplarını normal yaşantımızda olduğu gibi gebelikte de aynı özenle tüketmeliyiz.

Hamilelikte 2. ayda uzak durulması gereken yiyecekler

 

Hamilelikte 2. ayda uzak durulması gereken yiyecekler

Hamilelikte 2. ayda uzak durulması gereken yiyecekler

 

Bu dönemde bilhassa Ton balığı, kılıç balığı gibi ağır metal içeren balık türleri, suşi gibi çiğ yenen balıklar, şarküteri etleri gibi az pişmiş etler ve çiğ yumurta.

Yumuşak ve pastörize edilmemiş peynir türleri ve sütler Alkol ve kafein tüketimine özellikle özen gösterilmeli ve hamilelik haberi alınır alınmaz alkol tüketimi tamamen kesilmeli, kafein alımı ise mümkün olduğunca azaltılmalıdır. 

Hamilelikte 2. ayda beslenme

 

Hamilelikte beslenmeye dikkat edilmezse ne olur?

Hamilelikte beslenmeye dikkat edilmezse ne olur,gebelikte beslenirken nelere dikkat edilmeli,gebelikte dikkatli beslenme,gebelikte beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler,gebelikte beslenmeye yönelik örnek menü,gebelikte beslenmeye yönelik örnek menüler,gebelikte beslenmeye örnek menü

Anne adayı iyi beslenmez ise; bebek, annenin vücudundaki besin depolarını tüketmeye başlar. Böylece, anne adayı ve bebeğin sağlığı tehlikeye girer. Bebekte; ölü doğum, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, bedensel ve/veya zihinsel özürler; annede ise kansızlık, bacaklarda şişlik, yorgunluk, kemiklerde zayıflık görülebilir. Hamilelikte beslenmede ki temel amaç; annenin fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak, annenin besin öğesi depolarını dengede tutmak, fetüsün normal büyüme ve gelişmesini sağlamak, emzirirken yeterli süt salımına imkan vermek olarak sıralanabilir.

Gebelik ve kabızlık Kabızlık oluşumunu engellemek için posadan zengin besin ( kepekli ürünler, sebze ve meyveler) ve sıvı tüketimini arttırmak, sık sık beslenmek önerilebilir.

Hamileler için 2000 kalorilik menü örneği

 

Hamileler için 2000 kalorilik menü örneği

Hamileler için 2000 kalorilik menü örneği

 

Hamileler için 2000 kalorilik menü örneği,hamileler için menüler,hamileler için örnek menü,hamileler için yemek menüsü,hamileler için günlük menü,hamileler için beslenme menüsü,hamilelik için menü,hamileler için haftalık menü,hamileler için 1 günlük menü

Sabah: 1 bardak süt, 1 yumurta, 1 dilim peynir, 1 dilim ekmek,

1 domates, 1 salatalık, maydanoz, yeşil biber, dereotu vb.

Ara öğün: 1 meyve, 1 bardak ayran, 1 ince dilim ekmek

Öğle: 1 porsiyon etli kurubaklagil yemeği, 1 porsiyon pilav veya makarna

1 bardak ayran, 1 porsiyon salata, 1 orta dilim ekmek, 1 adet meyve

Ara öğün: 1 dilim ekmek, 1 dilim peynir, domates ve salatalık, 1 adet meyve

Akşam: 1 porsiyon et, balık, tavuk (sebzeli), 1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği,

1 bardak ayran, 1 porsiyon salata , 1 orta dilim ekmek

Gece: 1 su bardağı süt veya 1 porsiyon sütlü tatlı 1 porsiyon meyve

Kahvaltıda veya ara öğünlerde 5 zeytin, 1 tatlı kaşığı bal, pekmez, reçel tüketilebilir. 1 porsiyon meyve, kışın 1 orta boy elma, portakal yazın küçük bir salkım üzüm, ince bir dilim karpuz veya kavun, yarım muz yenilebilir. 

Hamilelikte Yetersiz beslenme, anne ve bebeği nasıl etkiler?

Yetersiz beslenme,anne ve bebeği nasıl etkiler?,hamilelikte yeterli beslenme,hamilelik sırasında yetersiz beslenme,yetersiz beslenme sonucu oluşan hastalıklar,yetersiz beslenmenin zararları,yetersiz beslenmenin olumsuz etkileri,yetersiz beslenme problemleri,yetersiz beslenmede hemşirelik bakım planı,yetersiz beslenmenin nedenleri,yetersiz beslenme zararları,yetersiz beslenme nedenleri,yetersiz beslenme pdf

Hamilelik süresince bebek iyi beslensin diye fazla ve dengesiz beslenmek doğru olmadığı gibi doğum sonrası eski görünüme ulaşmak için az yemek de doğru değildir. Temel prensip; içerdeki bebeğin yeterince yararlanacağı doğru ve dengeli bir beslenme olmalıdır.

Hamilelikte 2. ayda Zayıflık:

Hamilelikte aşırı zayıflık

Zayıflık yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak gebelikte artan enerji ve besin öğesi gereksinimlerinin tam olarak karşılanmaması sonucu ortaya çıkar. Normal kilolu bir gebe ilk 3 ayda, her ay 1 kg; sonraki aylarda ise 1,5-2 kg ağırlık kazanmalıdır.

Hamilelikte 2. ayda Şişmanlık:

Hamilelikte şişmanlık

Şişmanlık özellikle dengesiz ve tek yönlü beslenmeye veya aşırı besin tüketimine bağlı olarak oluşan bir sağlık sorunudur. Şişmanlık doğum sırasında hem anne, hem de bebek için çeşitli güçlüklere ve sorunlara neden olabileceğinden istenmeyen bir durumdur. Gebelik süresince kadının 9-15 kg alması normal kabul edilir. Ağırlık alması 9 kg’dan az olduğunda zayıflık, 15’ kg dan fazla olduğunda ise şişmanlık ortaya çıkar.

Hamilelikte 2. ayda Osteomalazi:

Gebelik süresince artan kalsiyum ve D vitamini gereksinimi karşılanamadığında kemiklerden kalsiyum çekilmesi nedeniyle kemik yumuşaması ile belirlenen osteomalazi hastalığı ortaya çıkar. Ayrıca böyle durumlarda diş çürüklüğü görülme riski de artar.

Hamilelikte 2. ayda Anemi (kansızlık)

Hamilelikte 2. ayda Anemi,hamilelikte anemi hastalığı,hamilelikte anemi tedavisi,hamilelikte anemi belirtileri,hamilelikte aneminin zararları,hamilelikte aneminin bebeğe etkisi,hamilelikte anemi nedir,hamilelikte aneminin nedenleri,hamilelik anemisi,hamilelik anemi 

Gebelik döneminde vücudun demir ihtiyacı arttığından demir emilimini azaltan etmenlerden kaçınılmalıdır. Örneğin;

– Yemek arasında çay içilmemeli

– Demir içeriği yüksek besinlerle birlikte, mutlaka C vitamini içeren besinlerin alınmasına özen gösterilmeli,

– Etli ya da kuru baklagilli yemek ile taze salata ya da meyve tüketilmeli,

– Mayalandırılmadan yapılmış ekmek tüketiminden sakınılmalıdır.

Ayrıca sindirim sistemi bozuklukları ve parazitler, bulantı ve kusma anemiye neden olan etmenlerden bazılarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ