Anne Karnındaki Bebeğin Cinsiyeti Nasıl, Kaçıncı Haftalarda Anlaşılır?

  • 18 Ocak 2016
  • 11.744 hit
Anne Karnındaki Bebeğin Cinsiyeti Nasıl, Kaçıncı Haftalarda Anlaşılır?

Karnınızda kendinizden ve sevdiğiniz insandan bir parça taşıdığınızı öğrendiğiniz an aklınıza ilk gelen sorulardan biri de ‘’bebeğimin cinsiyetinin kız mı yoksa erkek mi olduğunu ne zaman öğreneceğim?’’ olacaktır.

Her anne bebeğinin önce sağlıklı olmasını ister fakat pembe yanakları olan bir kız çocuğu annesi mi yoksa yakışıklı bir prensin annesi mi olacağını da merak eder. Bunu öğrenmek için hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren biraz beklemelisiniz. Haftalar geçtikçe sizde onun hangi cinsiyete sahip olduğunu öğreneceksiniz.

12.Haftada Bebek Cinsiyetinin Anlaşılması

Bebeğiniz hamileliğin başlamasıyla birlikte uzun bir yolculuğa çıkmış sayılır. Bu yüzden cinsiyetini öğrenmek için yolculuğun en uygun zamanını beklemelisiniz. Normal şartlardaki bir gebelikte 12- 13 hafta arasında doktorunuz vajinal ultrasonla bakıldığında cinsiyet tahmininde bulunabilir.

-

13.Haftadan Sonra Bebek Cinsiyetinin Anlaşılması

13.haftadan sonra yani tam olarak 3. Ayınızı doldurduktan sonra 16. Aya gelene kadar normal bir ultrasonla doktorunuz tahminde bulunabilir. Fakat kesin olmasını ve herhangi bir karışıklığın olmamasını istiyorsanız biraz daha beklemelisiniz.

16 ve 17. Haftalarda Cinsiyetin Kesinleşmesi

Yanılmamak için en kesin sonucu alabilmek için bebeğinizin cinsiyetini tam olarak öğrenmek istiyorsanız tam olarak bu haftaları beklemelisiniz. Doktorunuz önceki kontrollerinizde sorduğunuzda elbette bir tahminde bulunabilir. Fakat doğru ve net bir sonuca bu haftalarda varabilirsiniz.

Cinsiyetin Kontrollerde Farklı Görülmesi Durumu

Bebeğiniz doktorunuz tarafından erkek olarak görüldüyse bu kesinlikle doğru bir sonuçtur. Fakat kız olarak belirlenen cinsiyetlerde değişiklik gösterebilir. Bu erkek bebeğin penisinin görülmemesi ya da göbek kordonuyla benzer görüntüde olmasıyla alakalı olabilir.

Buna fazla dikkat etmiyorsanız önemsemeyebilirsiniz. Fakat çok merak ediyorsanız kesin bir sonuç için bebeğinizin en az 16. Haftasını doldurmuş olmasını beklemelisiniz.

Kromozom Sayısı İle Cinsiyetin Öğrenilmesi Durumu

Hamileliklerde bir başka cinsiyet öğrenme durumu da kromozomların incelenmesi ile gerçekleştirilebilir. Bunun için amniosentez yapılarak yani anne karnından sıvı alınarak ya da bebekle anneyi bağlayan göbek kordonundan sıvı alınarak kromozomların sayılmasıyla bebeğinizin cinsiyetini yüzde doksan dokuz oranında yüksek bir doğruluk payıyla öğrenebilirsiniz. Bu yöntemde kız bebek (XX) erkek bebek ise (XY) kromozomuyla aranır. Fakat sadece cinsiyet öğrenmek için bebek için risk oluşturabilecek amniosentez kesinlikle önerilmez.

Yüksek ücretler karşılığında yapıldığı için doktorlar tarafından önerilmemektedir. Aslında çok önemli bir durum hastalık, engel durumu söz konusu değil ise bu yöntem yerine kullanabileceğiniz yansılanım yöntemini denemelisiniz.

Batıl İnançlarla Bebek Cinsiyetini Öğrenme Yöntemleri

Bu yöntemin bilimsel bir açıklaması olmamasıyla birlikte halk arasında çeşitli şekiller de bu yöntemin doğruluğuna inanılıyor. Herhangi bilimsel doğruluğu yoktur.

  • Hamile kadının canı ekşi yemek isterse kız çocuk, tatlı yerse erkek çocuk dünyaya getireceği,
  • Anne olacak kadının karnı sivri ise erkek, yayvan ise kız çocuk dünyaya getireceği gibi,
  • Hamilelik esnasında kilo alan hamile kadın eğer kalça kısmı daha geniş bir vaziyet aldıysa anne adayının bebeğinin kız olacağına dair aslı olmayan fakat ilginç bir şekilde inanılan bir cinsiyet tahmin etme yöntemidir.

Unutulmamalıdır ki asıl önemli olan bebeğin ve annenin sağlığıdır. Cinsiyet bebeğinize ait küçük ve özel bir kavramdır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ